Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rodacy z Wileńszczyzny na polskiej ziemi

Data publikacji: 2018-08-20, Data modyfikacji: 2018-08-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Wileńszczyzna – ojczyna Mickiewicza, Piłsudskiego, Miłosza… Listę ludzi, których nazwiska zajęły trwałą pozycję w historii kultury polskiej można mnożyć… Na Litwie polskie serce bije w Ostrej Bramie „tutaj, na ulicy, modli się przechodzień, wędrowiec, pielgrzym, obcy turysta, gromada, lud i cała Polska”. Polacy po dzień dzisiejszy zamieszkują Wilno, a w rejonach: wileńskim i solecznickim stanowią większość. Jednoczą się w organizacjach polonijnych, wspierają w reprezentacjach krajowych i samorządowych, prowadzą polskie szkoły… Swoja postawą życiową wypełniają codzienność - widać to w pielęgnowanej kulturze i przedwojennych obyczajach, które podparte są przywiązaniem do polskiej tradycji z dbałością o zachowanie ojczystego języka. Rodaków, przyjeżdżających z Macierzy, proszą: „powiedzcie swoim dzieciom i wnukom, że żyją tu Polacy, ciężko pracują i na Polskę czekają”. Już...

Pełna treść wiadomości na: szydlowiecpowiat.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/138981/rodacy_z_wilenszczyzny_na_polskiej_ziemi
szydlowiecpowiat.pl, Źródło artykułu: szydlowiecpowiat.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  szydłowiecki

  Powiat szydłowiecki - stolicą powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest Szydłowiec. Sam powiat został odnowiony w wyniku reformy z 1999 roku. Do powiatu należą gminy: Szydłowiec, Chlewiska, Jastrząb, Mirów, Orońsko.

  Na miejsce dostaniemy się drogą krajową nr 7 i wojewódzką 727.

  Turystyka jest tu jedną z elementów gospodarki, obok dominującego rolnictwa i przemysłu z handlem na dalszych miejscach. Czas minie tu zarówno na zwiedzaniu zabytków, jak i obcowaniu ze środowiskiem naturalnym. Na szczególną uwagę zasługuje zabudowa Szydłowca. Monumentalne budowle w postaci kościoła farnego, zamku i ratusza trzeba koniecznie zobaczyć! Po zwiedzaniu stolicy zawitajmy na południe. Są tam liczne rezerwaty, lasy i tereny rekreacyjne. Drzewa w nich występujące dorastają nawet do 9 m wysokości. Na koniec polecamy przejażdżkę rowerem na jednym z 10 szlaków.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola