Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rocznica "Cudu nad Wisłą" - 15 sierpnia

Data publikacji: 2018-08-19, Data modyfikacji: 2018-08-19
A A AWydrukDrukuj  
 
W tym w właśnie dniu, na przedpolach Warszawy w 1920 roku, armia polska stoczyła zwycięską bitwę z bolszewikami i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego dało przykład największej determinacji, poświęcenia i bohaterstwa, tym samym zapewniając Rzeczpospolitej niepodległy byt. Dzięki ofiarności naszych przodków, Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując marsz armii bolszewickiej i rozprzestrzenianiu się komunizmu. Zwycięstwo było tak nieprzewidywalne i imponujące, że zostało określone mianem „Cudu nad Wisłą”. Dla upamiętnienia tego triumfu, dzień 15 sierpnia w 1923 roku ustanowiono Świętem Żołnierza, a w 1992 - Świętem Wojska Polskiego. 15 sierpnia w Szydłowcu, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, jak co roku, uczczono chwałę oręża polskiego. Przypomniany został wysiłek zbrojny naszych przodków w imię...

Pełna treść wiadomości na: szydlowiecpowiat.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/138932/rocznica_cudu_nad_wisla__15_sierpnia
szydlowiecpowiat.pl, Źródło artykułu: szydlowiecpowiat.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  szydłowiecki

  Powiat szydłowiecki - stolicą powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest Szydłowiec. Sam powiat został odnowiony w wyniku reformy z 1999 roku. Do powiatu należą gminy: Szydłowiec, Chlewiska, Jastrząb, Mirów, Orońsko.

  Na miejsce dostaniemy się drogą krajową nr 7 i wojewódzką 727.

  Turystyka jest tu jedną z elementów gospodarki, obok dominującego rolnictwa i przemysłu z handlem na dalszych miejscach. Czas minie tu zarówno na zwiedzaniu zabytków, jak i obcowaniu ze środowiskiem naturalnym. Na szczególną uwagę zasługuje zabudowa Szydłowca. Monumentalne budowle w postaci kościoła farnego, zamku i ratusza trzeba koniecznie zobaczyć! Po zwiedzaniu stolicy zawitajmy na południe. Są tam liczne rezerwaty, lasy i tereny rekreacyjne. Drzewa w nich występujące dorastają nawet do 9 m wysokości. Na koniec polecamy przejażdżkę rowerem na jednym z 10 szlaków.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola