Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Matka Boska Świętorodzinna

Data publikacji: 2018-08-20, Data modyfikacji: 2018-08-22
A A AWydrukDrukuj  
 
W północnej kruchcie szydłowieckiego kościoła farnego pod wezwaniem św. Zygmunta na ścianie znajduje się przeniesiona z muru cmentarnego płaskorzeźba pochodząca z początku XVIII wieku. Jest wzorowana, jak słusznie zauważyła Danuta Słomińska – Paprocka, na siedemnastowiecznym obrazie Matki Boskiej Świętorodzinnej, pierwszy raz koronowanym 18 sierpnia 1968 roku, znajdującym się w kościele w Studziannie. Dla nieznanego autora tego z kolei obrazu inspiracją stał się zapewne sztych „Benedicite” o tej samej tematyce wykonany przez Jakuba Callot około 1628 roku. Szydłowiecka płaskorzeźba to wykonany z piaskowca ośmiokątny medalion, na którym jest ukazane ubogie, uczciwe życie Świętej Rodziny. Matka Boska, Święty Józef i mały Jezus siedzą przy stole, na którym pali się w lichtarzu świeca, przy skromnym posiłku. Matka Boska uważnie przygląda się Dziecku, nad którym troskliwie pochyla się św. Józef. ...

Pełna treść wiadomości na: szydlowiecpowiat.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/138978/matka_boska_swietorodzinna
szydlowiecpowiat.pl, Źródło artykułu: szydlowiecpowiat.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  szydłowiecki

  Powiat szydłowiecki - stolicą powiatu znajdującego się w województwie mazowieckim jest Szydłowiec. Sam powiat został odnowiony w wyniku reformy z 1999 roku. Do powiatu należą gminy: Szydłowiec, Chlewiska, Jastrząb, Mirów, Orońsko.

  Na miejsce dostaniemy się drogą krajową nr 7 i wojewódzką 727.

  Turystyka jest tu jedną z elementów gospodarki, obok dominującego rolnictwa i przemysłu z handlem na dalszych miejscach. Czas minie tu zarówno na zwiedzaniu zabytków, jak i obcowaniu ze środowiskiem naturalnym. Na szczególną uwagę zasługuje zabudowa Szydłowca. Monumentalne budowle w postaci kościoła farnego, zamku i ratusza trzeba koniecznie zobaczyć! Po zwiedzaniu stolicy zawitajmy na południe. Są tam liczne rezerwaty, lasy i tereny rekreacyjne. Drzewa w nich występujące dorastają nawet do 9 m wysokości. Na koniec polecamy przejażdżkę rowerem na jednym z 10 szlaków.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola